Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Prasówki

Duński Saxo Bank jak co roku wydał swoich 10 szokujących prognoz na najpodobniejszy rok. Tym jednocześnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grupy Europejskiej, Donald Trump przegra wraz z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja stawanie się… wygranym w istot młodej i czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to zagadnienia, które mogłyby wstrząsnąć światem
Bank co roku przestrzega przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie mieszkał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją już są „szokujące prognozy” ekspertów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak pokazują autorzy raportu, stanowi więc „szereg mało prawdopodobnych, jednak często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są to jego oficjalne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich działania wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o najsilniejszym wpływie – szokujące dla świata – wtedy ostatnie trochę spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod jakimś względem tematem istotnym będzie dokładna zmiana status quo. Rok bieżący chyba żyć niczym wielkie wahadło, wychylające się w zakresie przeciwieństw dotyczących polityki w znaczeniu ogólnym, polityki ekonomicznej i fiskalnej, a ponadto – co równie istotne – ochrony środowiska. W kontekście szeroko rozumianej polityki nazywało to konieczną porażkę populizmu, zastąpionego sięganiem do „uzdrowienia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do pisania polityki potrafiło zatem świadczyć, że banki centralne zejdą na dalszy plan, i że nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich istotę w kierunku kosztów połączonych z bazą i polityką klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym wygranym w istot młodej i czarnej energii
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Okresach Zjednoczonych w stosunku z brakiem zwrotu z lokat w obecnym rynku, skorzystają z nadziei i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w bliskich krajach. Zbiegnie się to w porządku z pozostałą rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie więc zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich prac i szukanie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na szersze wartości spowodują, że cena ropy Brent powróci do stanu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji pokaże się to popularnym zwycięstwem nie tylko dla Rosnieftu, lecz też dla finansów publicznych, w jakich próg rentowności budżetu na 2019 r. składał się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Ponadto w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na skutek za wysokiego szumu medialnego i niskich zwrotów z lokat. Lecz w miarę kolejnych słów w kierunku polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skupi się na pojazdach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obydwu frontach: po ważne jako najwyższy na świecie dostawca przydatnego w pojazdach palladu, i w 2019 r. odnotowującego same z najczystszych efektów na rynkach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Dom oraz wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój cen tego metalu.

Po drugie, Rosja zyska na odstąpieniu od kobaltu i zwiększeniu wykorzystywania niklu na rynku akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, i najwięksi niemieccy producenci samochodów otworzą w całości rozwijać produkcję, aby zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na zmniejszenie eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w wyniku zwiększonego popytu i wyższych opłat i podobnie jak w sukcesu Rosnieftu ceny jego pracy wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Pisany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) znacznie w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg od momentu zakończenia systemu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do systemu czysto fiducjarnego dolara, w ramach jakiego nie jedynie w Okresach Zjednoczonych, ale i na całym świecie przedstawiono na targ biliony USD w form kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i coraz większych bodźców, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i globalnego systemu finansowego.

Z ciekawości na fakt, iż stopy procentowe znalazły się w dolnych rejonach skali, a braki w Okresach Związanych są ważne i wciąż rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do rozszerzenia bilansu w sposób przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w szans na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś ciekawego: płace a wartości zaczną gwałtownie występować w miarę, jak wpływy będą przychodzić do gospodarki, jak na ironię z powodu niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w efekcie wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z serii koszt kapitału, eliminując z sektorze spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą rywalizować o finansowanie. W otoczeniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie tylko przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie wyjątkowo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot formy i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jeżeli w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu podziału na poziomy (tiering), który przydałby się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki jeszcze będą zmagać się z odpowiednim kryzysem. Będą musiały się zmierzyć z trudnym otoczeniem finansowym i fizycznym, prezentującym się strukturalnie wyjątkowo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co również bardziej obniży stopę zwrotu z funduszu własnego banków – oraz konkurencją ze części przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy ruch i na starcie stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej mówiąca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy moment może poważnie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do przyjęcia zaangażowań i wykorzystania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę monetarną i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w złym czasie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do zera, i do celu roku nawet nieco ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja notowanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z kryzysu finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do granica w czerwcu 2014 r., kiedy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z tradycyjnej recesji kredytowej. Z tego sezonu na rynek ten działały negatywnie dwie duże role. Pierwszą spośród nich był rozwój produkcji gazu z łupków w Okresach Zjednoczonych i szybkie wzrosty w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy była miejsce istna amerykańska rewolucja w obrębie produkcji ropy z łupków, w wyniku której Stany Zjednoczone stawały się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą siłą był będący kapitał delikatny i gminny stojący za grą ze zmianami klimatycznymi, powodujący duży wzrost popytu na moc odnawialną. W skutku niższych cen i unikania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji firm z części paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie przeznaczenie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a popyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie pokaże się wygrany – dodatkowo będzie więc równocześnie sygnał ostrzegawczy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo złą reklamą była reklamę rządu Republiki Południowej Afryki pod wynik tego roku, że w stosunku z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z faktami spółki energetycznej ESKOM i zachowania dostaw ruchu w całym kraju przyszłoroczny budżet wzrośnie do najszerszego szczebla od ponad dekady (6,5 proc. PKB), co ma zdecydowane pogorszenie po tym, jak rząd zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w układzie ostatnich paru lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w niniejszym stopniu ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM potrafi żyć obecną kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: mogą oni stracić chęć dalszego finansowania kraju, który od kilkudziesięciu lat nie stanowi w bycie dostosować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą więcej i zagraniczne gospodarki wschodzące o małej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą niezwykle zróżnicowane od lat. RPA postępuje w zakresie bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we pełnych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i da wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w miarę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. rozpocznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny przybędą do ustalenia w kwestii co kilka tymczasowego zawieszenia broni w kontekście taryf celnych, polityki finansowej i kupna produktów rolnych.

Jednak teraz na starcie 2020 r. gospodarka amerykańska otworzy się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną istotnej poprawie, a równocześnie nie będzie możliwy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na pytania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, i jego rada w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego rozwiązania, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej koncepcji amerykański podatek dobry od osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać produkcji w Okresach Zjednoczonych zgodnie z deklarowanymi zasadami „jasnego i aktywnego handlu”.

System ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cen danej w wysokości 25 proc. na każde przychody brutto na rynku amerykańskim tworzone z produkcji zagranicznej. Spowoduje to mocne protesty ze części partnerów handlowych, bowiem będą owo w postaci stare taryfy w obecnym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zewnętrzne mogą przekazać swoją pracę do Stanów Zjednoczonych w planu uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje moment
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i praktyczna zmiana nastawienia w miarę działań na sytuację lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, dostarczając do zastosowania istotnego bodźca finansowego i pewnego umocnienia SEK. Jak często było to znaczenie w sukcesu szwedzkiej polityki, też jak na starcie lat 90., kiedy to Szwedzi posunęli się za daleko w nowoczesnym opodatkowaniu, dostarczając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji przyszła do punktu, w którym społeczeństwo broniło się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje szeroką plus wciąż będącą grupę obywateli, którzy kwestionują tę politykę, tym jedynym wybierając ich z pełnej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w debacie wszystkim grupom istotnej ról, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną opinię o zignorowaniu przeciwników imigracji, których wartość przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy oraz ich idee były wyjątkowe: otwartość i równość dla wszystkich i zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Jednak każde zbyt dużo posunięte leczenie może przytłaczać, i całe rodzaje muszą być modyfikowalne w sukcesu zmiany okoliczności, żeby mogły znacznie funkcjonować. Pozostałe kraje skandynawskie będą rozmawiać o „warunkach będących w Szwecji” jako o zagrożeniu, i nie jako o modelu najlepszych prac. Szwecja odnajdzie się w recesji, i ze powodu na własny status małej, otwartej gospodarki, będzie znacznie wrażliwa na pełne spowolnienie. To uczucie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy również finansowego, zapewni mandat do zmian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
Wybory w Okresach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Domem i obiema izbami Kongresu. Akcje dużych firm z rynku opieki zdrowotnej i branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają obiecująco dla Trumpa, też jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest suchy i biały, czyli należy do szkoły demograficznej, która przechodzi w wersjach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a to głowy w wieku 20-40 lat, które są wiele bardziej elastyczne.

Milenialsi, i nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Okresach Zjednoczonych, w coraz popularniejszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a ponadto obawami przed zmianami klimatycznymi, w kontekście których prezydent Trump pełni rolę piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi wypowiadają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z zamożniejszych przedmieść, kiedy również milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę nad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, i nawet do jakiegoś etapu przejmą kontrolę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i rozmowy w sytuacji cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wynikają z UE
Węgry od czasu dołączenia do UE w 2004 r. odnosiły imponujące sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo sprzedaje się istnieć w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, wybierając się na pokrywane przez Węgry – i w świadomości premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i grup działających na sprawę praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że teren tenże po prostu się zabezpiecza, chroniąc swoją sztukę przed masową imigracją.

To ciężkie do jedzenia status quo, a obie strony będą miały trudności z przybyciem do ustalenia w 2020 r., kiedy procedura przewidziana w art. 7 będzie dokładnie procedowana w układzie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co ma dużą zmianę retoryki, która zbiega się w porządku z transferami z UE, ale zaniknie w układzie najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) straci na cen, a kurs w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą dodatkowo planować nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i da spadek cen dolara o 30 proc. w układu do złota. Aby stawić czoła powiększającej się rywalizacji handlowej i dolegliwościom połączonym z rosnącymi zagrożeniami ze części Miej Zjednoczonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i ochrony nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych utworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co sprawi z ADR największą wartość finansową na świecie. Końcem tego działania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Lokalne gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w sprawie prowadzenia całego handlu w obecnym świecie jedynie w ADR, przy czym najwięksi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i światy OPEC – chętnie podpiszą taką zgodę ze powodu na będące uzależnienie od rynku azjatyckiego. Redenominacja wielkiej ilości światowego handlu i oddzielenie jej od dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Związane będą postrzegać coraz mniejszy napływ materiałów na tworzenie swojego podwójnego deficytu. W układzie zaledwie paru miesięcy USD straci na cen 20 proc. w układu do ADR i 30 proc. w układu do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 vote
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments